Debatt: ”Vi satsar på goda uppväxtvillkor, en tryggare ålderdom, en levande landsbygd och stärkt säkerhet och beredskap”

För oss socialdemokrater är det viktigt att Umeå fortsätter vara en attraktiv och levande kommun där livskvaliteten ska vara hög, välfärden god och samhället tryggt. Därför har vi lagt en budget som ska ge våra barn och unga en bra start i livet likväl som att våra äldre ska få en trygg och värdig ålderdom. Det skriver Hans Lindberg (S), kommunalråd, i en debattartikel om vårt och Miljöpartiets budgetförslag för 2026 som antogs av kommunfullmäktige förra veckan. På bild ovan: Hans Lindberg Foto: David Nordlund, folkrörelsefotograf.

Denna debattartikel har också publicerats i Folkbladet.

Det är avgörande för oss socialdemokrater att alla barn och unga som växer upp i vår kommun får göra det under de bästa möjliga av förhållanden. Att investera i våra barn är att investera i vår gemensamma framtid, därför satsar vi på förskolor i Innertavle, Tavelsjö, Hissjö, Yttersjö och Sörmjöle. Vi ökar tillgången till skolbibliotek för elever i grundskolan.

En meningsfull fritid för barn och unga är centralt för att Umeå ska fortsätta växa tryggt och säkert utan några utsatta områden. För att alla ska kunna delta i föreningslivet och i de fritidsaktiviteter som erbjuds vill vi se en utveckling av Fritidsbanken på Ersboda. I år startar Umeå Summer Zone upp, ett projekt som vi vill förlänga och utöka till nästa år. Det innebär gratis sommarlovsaktiviteter på Nydala för barn och unga.

Vi vill införa en ny modell med ramtid inom hemtjänsten för att minska minutstyrningen och öka den enskildes inflytande över sin omsorg.

Utöver att det är en satsning på barn och unga är det också en chans att stärka och visa upp Umeås ideella föreningar. Vi inför också ett sommarlovskort i kollektivtrafiken för åldrarna 7 till 19 år samt ökar tillgången på kollektivtrafik till landsbygd och kommundelar.

Vi socialdemokrater vill se en kvalitetssäkrad, trygg och pålitlig äldreomsorg som sätter människan i första rummet. Vi lägger 22 miljoner på att öka bemanningen och införa kvalitetsundersköterskor i omsorgen. Vi skjuter till två miljoner för att minska antalet medarbetare per chef inom omsorgen.

Vi vill införa en ny modell med ramtid inom hemtjänsten för att minska minutstyrningen och öka den enskildes inflytande över sin omsorg. En översyn av ersättningsnivåerna ska göras för att säkra en bärkraftig äldreomsorg på landsbygden. För att säkerställa att våra skattepengar går dit de är avsedda, kommer vi fortsätta att stärka arbetet mot välfärdskriminalitet.

Vidare satsar vi tre miljoner på att stärka kommunens beredskapskompetens genom reservkraft, livsmedel, drivmedel och beredskapslager.

I oroliga tider måste det offentliga rusta för att kunna klara kriser av olika slag. Vi socialdemokrater vill bygga ett robust samhälle och satsar därför 19 miljoner på ökad beredskap. Vidare satsar vi tre miljoner på att stärka kommunens beredskapskompetens genom reservkraft, livsmedel, drivmedel och beredskapslager. Medel tillförs även för att aktivera föreningslivet i att bygga lokal motståndskraft och civil beredskap.

I en tid som präglas av ekonomisk osäkerhet och en orolig omvärld behövs en politik som skapar trygghet och hopp. I stället har vi en regering som prioriterar att sänka skatten, höja högkostnadsskyddet och subventionera köksrenoveringar för höginkomsttagare. Vi vill bygga ett rättvisare, säkrare och mer jämlikt Umeå. Det gör vi genom en kvalitetssäkrad äldreomsorg, jämlika uppväxtvillkor, livskraftig landsbygd, förstärkt beredskap och utvecklat klimatarbete. För oss går det alltid före skattesänkningar.

Hans Lindberg (S), kommunstyrelsens ordförande Umeå kommun

facebook Twitter Email